Reisilt tagasi tulnuna olen asunud Eestis igale poole hiljaks jääma. Esialgu arvasin, et see on lihtsalt asjaolude kokkusattumus, kuid lõpuks sain aru, et see on kindel muster, mis asub mu alateadvuses ja mille taga on midagi enamat – sest inimesed käituvad alati kindla põhjusega mingil viisil. Ise märkan teiste puhul hõlpsalt käitumismustreid, kuid nagu kingsepp, jätsin ennast kingadest ilma, saamata ise aru, mis asub mu alateadvuses.

Õnneks kohtusin eile enda uue hea sõbraga, kellega rääkisime inimeste põhivajadustest. Korraga avas ta minu jaoks sellise käitumise põhjuse, nii et mul jäi endal suu lahti. Suur respect ja austus! Sain väärtusliku õppetunni: enda käitumist on küll võimalik analüüsida, kuid vahel annab vahetu kõrvalvaataja pilk kiirema taipamise juurpõhjustest. Endal on küll võimalik juukseid lõigata, kuid see protseduur on märksa efektiivsem ja lihtsam, kui seda teeb keegi teine. Olen nii enda kui teiste puhul tähele pannud, et meil kipub enda suhtes pimedaid nurki olema. Just nagu auto peeglisse vaadates, ei näe me oma käitumist analüüsides “pimedaid nurki” – varjatud alasid.

Niisiis, mis põhjusel olen ma igale poole viimasel ajal hilinenud? Mind üllatas vastus esialgu, kuid järgi mõeldes oli kõik selge. HILINEMINE oli minu STRATEEGIA, kuidas OLLA OLULINE/TÄHTIS. Mis asja?.. Jah, kohe seletan lähemalt. Alateadvuses on läbi minu varasema elu olnud suur juhtiv vajadus olla oluline ja tähtis. Miks? NÄLG TÄHELEPANU VASTU – usun, et enamus meist pole saanud lapsepõlves enda jaoks piisavalt vanemate tähelepanu. Ja lapse jaoks võrdustub tähelepanu armastusega. Nüüd tagasi tulles nautisin alateadlikult seda tunnet, et teised sõltuvad minust ajaliselt ja ootavad mind, millega saan olla tähtis. Iga kord enne kodunt väljasõitmist asusin ennast alateadlikult SABOTEERIMA, leides ASENDUSTEGEVUSI aja täitmiseks. Ja see kõik juhtus automaatselt, ilma et sellest teadlikult arugi oleksin saanud.

Kuna tean nüüd seda mustrit ja mind ei juhi enam esimeste vajaduste seas olulisus, vaid pigem kasv, panustamine ja armastus, siis saan selle mustri järgmisel ilmumisel tarvitusele võtta vastumeetmed. Minu ja üldiselt inimeste psühholoogia ei talu väga valu, seega me üritame sellest iga hinna eest eemalduda. Asendustegevusi tegema asudes saan seda mustrit esiteks teadvustada, teiseks manan ette mõttepildi hilinemisest ja teen selle võimalikult valusaks (näiteks kaotan selle tõttu hea võimaluse oma elus), kolmandaks muudan oma käitumist ja asun varem liikuma.

Oleme kõik inimesed oma heade ja vigadega. See on üks minu paljudest vigadest, mida saan muuta, aktsepteerides ennast täielikult. Kuna olen selle avalikult välja kirjutanud, siis on mul veelgi suurem sisemine motivatsioon jõuda kohtumistele õigel ajal 🙂 Löö oma sabotööril jalad alt ära!

Mustri murdmise kokkuvõte:

  1. Leia piirav muster ja peamine põhivajadus selle all, miks seda teed
  2. Leia põhivajaduse katmiseks parem viis
  3. Mustri kordumisel teadvusta seda ja loo võimalikult valuline mõttepilt tulevikust
  4. Peale mustri murdmist asenda see kohe soovitud käitumisega

Soovin kõigile teadlikku piiravate käitumismustrite murdmist!

Risto

MEELDIS? JAGA POSTITUST...

About the author